Seto Kaubamaja

Kümme seto krooni

10,00 

78 laos

Kümne kroonine seto raha

78 laos

Categories: ,

Kirjeldus

ARHITEKTUUR

Seto kümne kroonine on rännak Setomaa arhitektuurialadele ning seto eepose PEKO lätetele. Rahal on kujutatud sümboleid mis on olnud ja on tänapäeval märgilise tähendusega: seto taluväravad ning tänapäevane värav Setomaale Meremäe torn, kust avaneb vaade kogu Setomaale ning kus lehvib ööpäevaselt seto lipp.

Meremäe mägi

Meremäe mägi, ka Mere mägi on kõrgendik Vaaksaare kõrgustikul, mis kuulub Haanja kõrgustiku idapoolsesse ossa. Kõrgus merepinnast on 204 m. Vaaksaare kõrgustik on moreenkingustik kus põllulaigud kõrgendike vahel vahelduvad metsatukade ja niitudega. Meremäe mägi asub Kalatsova ja Mereküla piiril. Meremäe mäelt paistab selge ilmaga suurem osa Setomaast, Vastseliina kirik, Petseri kloostri kirikukuplid. Selge ilmaga võib näha ka Pihkva järve veepeegeldust, millest on arvatavalt saanud ka paikkond oma nime, pidades Pihkva järve veepeegeldust mereks¹.

2008.aastal ehitas Meremäe vald mäele 18 meetri kõrguse vaatetorni ja laululava. Laululaval ja peoplatsil peetakse igal aastal jaanipäeva ning teisi üritusi. 2015.aasta võidupühaks valmis mäele uus torn, mis pakub Setomaale saabuvatele külalistele võimaluse linnulennult tutvuda praktiliselt kogu Setomaaga.

Seto väravad

Setomaal liikudes võib näha vaheldusrikkalt erinevaid külasid – peamiselt paiknevad seto talud üksteisest eraldi hajakülades, kuid võime näha ka tihedamalt kokku ehitatud taludega sumbkülasid ja isegi järjestikku asetsevate taludega tänavkülasid. Seto talusid ühendab nende suletud iseloom: hooned paiknevad ümber moro ehk õue. Talu uhkust ja rikkust on Setomaal aga alati väljendanud uhked suured väravad.

Kinnine talutüüp jutustab setode ajaloost nii mõndagi. Sealkandis liikus mööda kaubateid igasugust võõrast rahvast ja sajandite vältel on Setomaad laastanud loendamatu hulk lahinguid ning sõdu. Talude suletud iseloom aitas vältida võõraid pilke ja sissetungijaid, oma kodu hoiti endale, võõras lubati vaid õuele ja vahel ka eeskotta. Kuid oodatud külalised võeti alati vastu suure lahkusega. Seda näeme Setomaal tänaseni – hea külaline siin külalislahkusest puudust tundma ei pea².

Vabarna Anne

Anne sündis Põhja-Setumaal Värskast 4 km põhja pool Peipsi järve rannal asuvas Võporsuva külas Tihoni ja Kreepa neljanda lapsena 21.detsembril l877. aastal. Lauluande päris ta oma emalt, kellelt ta siiski ei saanud üle võtta kogu laulurepertuaari, sest ema kaotas ta juba 7-aastasena. Rohkem jättis ta laule meelde oma tädilt, venna talus elavalt haige jalaga vanatüdrukult, ning küla teistelt laulikutelt. Anne sünnikodu väikeses majas, mis siiski mahutas 11-liikmelise pere, armastati ning harrastati innukalt rahvalaulu. See oli osa igapäevaelust, töö- ja puhkeaja vältimatu saatja.

18-aastase neiuna kositi Anne naaberkülla Tonjasse. Anne vanemad olid naabritega võrreldes mõnevõrra jõukamad ja Anne oma nooruses nägus neiu, kuigi kerge iludusveaga: hobuse kabjalöök oli purustanud lapsepõlves ta ninaluu. Tal olid ennem käinud isegi 8 kosjad, aga abiellumise otsustas vanemate tahe, nagu see oli setudel traditsiooniline. Setudele perekonnanimede andmise aktsioonis 1921.a. sai Anne perekonnanimeks Vabarn. Hiljem on üldtuntuks saanud (ja ametlikuks muudetud) nime genitiivne vorm Vabarna.

 

1927.aastal alustas Anne Paulopriit Voolaineli ärgitusel seto eepose “PEKO” värsistamist. Et Anne ise oli kirjaoskamatu, pani dikteeritud värsid paberile lauluema 19-aastane poeg Ivo (Jaan). Tekst on talletatud 388 leheküljelisse kaustikusse laustekstina. Anne Vabarna on seto eepose lauluema.

 

Anne Vabarna suri 7. detsembril.1964.a., vähe enne oma 87. sünnipäeva. Ta maeti sama kuu 12. päeval Värska surnuaiale. Laulikut oli viimsele teekonnale tulnud saatma arvukalt kohalikku rahvast, viimast austust avaldasid silmapaistvale rahvalaulikule ka eesti folkloristide esindajad Tallinnast ja Tartust. Hoolt on kantud lauliku mälestuse jäädvustamise eest. Tema haual on mälestusmärk setu suurele lauluemale Anne Vabarnale. Mälestuskividega on tähistatud ka ta sünnikodu Võporsova külas. Värska vald annab välja Anne Vabarna nimelist omakultuuripreemiat isikule, kes on aasta jooksul suutnud anda kõige tõhusama panuse setu rahvakultuuri arendamisse ja talletamisse³.

RAHA ESIKÜLG

Foto: Evelin Urm, Meremäe vaatetorn

Kujundus: Evelin Urm

RAHA TAGAKÜLG

Foto: ERA, Foto 326 Anne Vabarna talu Tońa külas. Foto autor Richard Viidalepp, 1936. aasta.

Kujundus: Evelin Urm

 

Lisainfo

Kaal 0.01 kg
Mõõtmed 13 × 7 × 0.1 cm

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.

Müügitingimused

1.1. Käesolevad tingimused kehtivad kõigi isikute ja Seto Infoseltsi ostukeskkonnas setokaubamaja.ee  (edaspidi Kaubamaja) oma kaupu ja teenuseid müüvate isikute (edaspidi Pood ) vahel tekkivate õigussuhete kohta. Kaubamaja kontaktandmed on toodud setokaubamaja.ee avalehel ja iga Poe kontaktandmed on toodud vastava Poe avalehel.

1.2. Kõik Poed müüvad Kaubamajas oma tooteid ja teenuseid enda nimel ja enda vastutusel.

1.3. Lisaks käesolevatele tingimustele reguleerivad Kaubamaja vahendusel toodete ostmisel tekkivaid õigussuhteid Eesti Vabariigis kehtivad õigusaktid.

1.4. Pood on õigustatud tulenevalt oma arengust ning parema ja turvalisema kasutamise huvides käesolevaid tingimusi ja hinnakirja muutma ning täiendama ja lisama oma Poe kohta kehtivad müügitingimused. Tingimuste ning hinnakirja muudatustest ja täiendustest teatatakse internetilehekülje setokaubamaja.ee kaudu ning tingimuste ja hinnakirja muudatused ning täiendused jõustuvad alates muudatuse või täienduse avaldamisest internetileheküljel setokaubamaja.ee. Kui Te edastasite oma tellimuse enne tingimuste muudatuste jõustumist, kohaldatakse Teie ja Poe vahel tekkinud õigussuhtele Teie poolt tellimuse edastamise ajal kehtinud tingimused, v.a kui seaduses või käesolevates tingimustes on ette nähtud teisiti.

1.5. Poes müüdavate toodete hinnad on märgitud toodete juurde. Poe hinnad kehtivad kauba või teenuste eest arve tasumise tähtaja jooksul. Teave kauba kohta on esitatud Kaubamajas ja Poes vahetult kauba juures.

1.6. Olenevalt Poe maksukohustusest võivad Poes toodud hinnad sisaldada käibemaksu. Käibemaksu arvestust näeb klient oma ostukorvis enne kauba eest tasumist.

1.7. Kaupu tarnitakse ostjale ainult Eesti piires.

1.8. Ostetud toodetele lisandub transpordihind (v.a. eripakkumised ja juhul kui valite kauba tarneviisiks "Tulen ise järgi"), mis arvutatakse tootelehel ja Teie ostukorvis.

1.9. Tarneviisil "Tulen ise järgi" peab kauba ostja ise kauba järele minema Poe füüsilisele aadressile, et oma kaup müüjalt kätte saada. Poe füüsiline aadress on toodud kaupa või teenust müüva Poe lehel. Poe nimetus on toodud iga Kaubamajas müügil oleva toote juures.

1.10. Kui toote hind on Poe poolt ekslikult sisestatud ning sellest teavitatakse klienti enne või peale kliendipoolse tellimuse esitamist ja Pood ning klient ei jõua uues hinnas kokkuleppele on Poel õigus müügitehingust taganeda, kliendi tellimus tühistada ja tellimuse eest tasutud summa tagastada.

1.11. Teie ostukorv luuakse hetkel, kui olete klikkinud lingile “Lisa korvi”.

1.12. Ostukorvis olevate toodete arvu võite muuta lahtris „Kogus“. Tellimuse vormistamiseks vajutage lingile „Mine maksma” ning Teid suunatakse tellimuse vormistamise leheküljele.

1.13. Tellimuse vormistamise lehel sisestage nõutavad andmed. Valige tarneviis, valige makse teostamiseks sobiv pank, kinnitage, et olete lugenud ja nõustun veebilehe müügitingimustega ja vajutage nupule “Esita tellimus”.

1.14. Teostage kauba või teenuste eest makse oma pangas ja teid suunatakse tagasi Kaubamaja lehele.

1.15. Olge tellimuse vormistamise täitmisel tähelepanelik ja täitke kõik kohustuslikud väljad, sest selle informatsiooni täpsusest ja õigsusest sõltub Teie poolt ostetud toodete kiire ja probleemideta kohaletoimetamine.

1.16. Toodete müügileping loetakse sõlmituks (Lepingu jõustumine) alates sellest hetkest, kui tellimuse eest on tasutud.

1.17. Tellimuse teostamise järgselt saadetakse Teie poolt edastatud meiliaadressile informatsioon Teie tellimuse kohta.

1.18. Kui tellitud kaupa ei ole võimalik tarnida seoses kauba lõppemisega või muul põhjusel, teavitatab Pood sellest ostjat esimesel võimalusel ning tagastatab tasutud raha (sh kauba kättetoimetamise kulud) viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva jooksul teate saatmisest..

1.19. Kui Teie poolt tellitud tooted on kullerfirmale üle antud, teavitab kullerfirma Teie poolt esitatud kontaktandmetel kauba kohalejõudmise aja ja vajalikud kaubale ligipääsu koodid.

1.20. Kullerfirma toimetab tooted Teie poolt tellimuse vormistamisel märgitud aadressile. Sihtkoha hilisem muutmine ei ole võimalik.

1.21. Palun jälgige tellimuse vormistamisel esitatavate kontaktandmete õigsust vältimaks viivitusi ja arusaamatusi toodete kohaletoimetamisel. Pood ja kullerfirma ei vastuta toodete kohaletoimetamise viivituse ja tekkinud arusaamatuste eest juhul, kui viivitus või arusaamatus on tingitud Teie poolt tellimuse vormistamisel esitatud andmete ebatäpsusest või ebaõigsusest.

Tagastamisõigus

2.1. Pärast tellimuse kättesaamist on ostjal õigus Poes sõlmitud lepingust taganeda 14 päeva jooksul (olenevalt toodetest ei pruugi ostjal taganemise õigust olla, vastavad tooted ja teenused on eraldi loetletud Poes ja need peavad vastama Võlaõigusseaduse § 53 lg-s 4 loetletud tingimustele).

2.2. Taganemisõigus ei kohaldu, kui ostjaks on juriidiline isik.

2.3. 14-päevase tagastamisõiguse kasutamiseks ei tohi tellitud kaupa kasutada muul viisil kui on vajalik kauba olemuses, omadustes ja toimimises veendumiseks viisil nagu see on lubatud kauba testimiseks füüsilises poes. Kui kaupa on kasutatud muuks otstarbeks kui on vajalik kauba olemuses, omadustes ja toimimises veendumiseks või sellel on kasutamise või kulumise märke, on Poel õigus alandada tagastatavat tasu vastavalt kauba väärtuse vähenemisele.

2.4. Kauba tagastamiseks tuleb esitada kauba ostmisest taganemise avaldus, mille saab vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saata see kaupa müünud Poe e-posti aadressile hiljemalt 14 päeva jooksul kauba kättesaamisest.

2.5. Kauba tagastamise kulud kannab ostja, välja arvatud juhul, kui tagastamise põhjus seisneb asjaolus, et tagastamisele kuuluv asi ei vasta tellitule (nt vale või defektiga asi).

2.6. Ostja peab kauba tagastama avalduse esitamisele järgneva 14 päeva jooksul või esitama tõendi, et ta on eelnimetatud perioodi jooksul kauba üle andnud kauba vedajale.

2.7. Pood tagastab tagastatava kauba kättesaamisel ostjale viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva möödumisel arvates taganemisavalduse saamisest, kõik ostjalt lepingu alusel saadud tasud.

2.8. Pood võib keelduda tagasimaksete tegemisest seni, kuni on lepingu esemeks oleva asja tagasi saanud või kuni ostja on esitanud tõendid, et on asja tagasi saatnud, sõltuvalt sellest, kumb toimub varem.

2.9. Kui ostja on sõnaselgelt valinud Poe pakutud kõige odavamast tavapärasest asja kättetoimetamise viisist erineva kättetoimetamise viisi, ei pea Pood tarbijale tagastama kulu, mis ületab tavapärase kättetoimetamise viisiga seotud kulu.

2.10. Poel on õigus taganeda müügitehingust ning nõuda ostjalt tagasi kaup, kui kauba hind veebipoes on eksituse tõttu märgitud oluliselt alla kauba turuhinna.

Pretensioonide lahendamine

3.1. Pood vastutab ostjale müüdud kauba lepingutingimustele mittevastavuse või puuduse eest, mis oli olemas juba asja üleandmise hetkel ning mis ilmneb kuni kahe aasta jooksul, alates kauba üleandmisest ostjale, sellest esimese kuue kuu jooksul asja üleandmisest ostjale eeldatakse, et puudus oli olemas juba asja üleandmise ajal. Vastava eelduse ümberlükkamine on Poe kohustus.

3.2. Ostjal on õigus puuduse ilmnemisel pöörduda hiljemalt kahe kuu jooksul Poe poole ja esitada vastav avaldus, mille saab vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saates e-kirja Poe aadressile või helistada Poe telefonil.

 3.3. Pood ei vastuta puuduste eest, mis on tekkinud pärast kauba üleandmist ostjale.

3.4. Kui Veebipoest ostetud kaubal on puudused, mille eest Pood vastutab, parandab või asendab Pood puudusega kauba.

3.5. Kui kaupa ei ole võimalik parandada ega asendada, tagastab Pood ostjale kõik müügilepinguga kaasnenud tasud.

3.6. Pood vastab tarbija esitatud kaebusele kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis 15 päeva jooksul.

3.7. Pood kasutab ostja poolt sisestatud isikuandmeid (sh nimi, telefoninumber, aadress, e-maili aadress, pangarekvisiidid) ainult tellimuse töötlemiseks ning kauba ostjale saatmiseks.

3.8. Pood edastab isikuandmeid veoteenust pakkuvale ettevõtetele selleks, et kohale toimetada kaupa.

3.9. Pood saadab ostjale uudiskirju ning pakkumisi ostja e-maili aadressile ainult juhul, kui ostja on selleks avaldanud soovi sisestades veebilehel e-kirja aadressi ning andnud teada oma soovist otsepostituse teadete saamiseks.

3.10. Ostjal on igal ajal võimalik loobuda e-postile saadetavatest pakkumistest ja uudiskirjadest andes sellest meile teada e-kirja teel või järgides pakkumisi sisaldava e-kirjas toodud juhiseid.

3.11. Kui ostjal on Poe osas pretensioone, saab selle vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saata see kaupa müünud Poe e-posti aadressile või helistada Poe telefonil.

3.12. Kui ostja ja Pood ei suuda lahenda vaidlust kokkuleppe teel, siis on ostjal võimalik pöörduda Kaubamaja kontaktandmetel Seto Infoseltsi poole või Tarbijavaidluste komisjoni poole. Tarbijavaidluste komisjoni menetlustingimustega saab tutvuda ning avaldust esitada siin.

3.13. Tarbijavaidluste komisjoni pädevuses on lahendada ostja ja Poe vahel sõlmitud lepingust tulenevaid vaidlusi. Ostja kaebuse läbivaatamine komisjonis on tasuta. Ostja võib pöörduda Euroopa Liidu tarbijavaidlusi lahendava platvormi poole.

Üldise päringud

Veel pole päringuid

SEOTUD TOOTED

Go to Top