Viiskümmend seto krooni

50.00 

Viiekümne kroonine seto raha

97 laos

Kaup tarnitakse 3-5 tööpäeva jooksul
Pood
Tootekood: SP100 Kategooriad: ,

Kirjeldus

PÜHAKOJAD

Seto 50 kroonine on pühendatud pühakodadele. Igal suuremal Setomaa külal on oma tsässon, mis on pühitsetud ja seotud ühe kindla pühakuga. Pühaku nimepäev on ühtlasi ka selle küla suuremaks pühaks mis toob kokku suguvõsa ja külalised ning peetakse ühiselt rahvapidu – kirmast. Setode jaoks suurimaks ja olulisemaks pühakojaks võib pidada siiski Setomaa pealinnas Petseris asuvat kloostrit. Petseri klooster on koht, mille koobastes puhkab Peko ning kus kasvab püha tamm.

Tsässon

Setomaa maastikupilti kuuluvad ainulaadsed õigeusu külakabelid ehk tsässonad (vene k. tsassovna). Üldiselt on tsässonad väikesed, 6-10 m2 suurused lihtsad palkhooned. Tsässonad võivad olla aga ka kiviseintega, näiteks Meremäe vallas asuvad kaks kiviseintega tsässonat – Küllätüväs ja Pelsil. Dendrokronoloogiliste mõõtmiste tulemuste põhjal võib öelda, et Eesti ja Setomaa ajalugu arvestades on tegu ühtede vanemate siiani säilinud puithoonetega (nt Setomaa teadaolevalt vanima säilinud – Mikitamäe vana tsässona oletatav ehitusaeg on 1694.a , Meremäe vallas Uusvada tsässonal 1698.a, Rokina tsässonal 1711.a, Meldova tsässonal 1753.a, Serga tsässonal 1784.a.) Praegustes Eesti Vabariigi piirides on 22 tsässonat, neist 4 (Võmmorski uus tsässon Mikitamäe uus tsässon, Obinitsa uus tsässon ja Härmä tsässon) on ehitatud pärast 1997 aastat¹.

Härmä tsässon

Härmä tsässon on Härmä külas Meremäe vallas asuv Maa-Mihkli tsässon. Tsässon on ehitatud 300 aastat tagasi hävinud tsässona asemele Margus Timmo eestvedamisel ja ümbruskonna külade inimeste toetusel ning kaasabil. Tsässon asub ajaloolisel Härmä küla maa-alusel kalmistul (15- 18 sajand). Tsässona taga asub Härmä kalmepetäi. 2001.aastal oli puu madal ja juba peaaegu maapinnalt mitmes suunas laiali siuglevate okstega mänd, mis asus künka harjal. Puu kõrguseks mõõdeti toona 12 m ja tüve ümbermõõduks maapinna ligidalt enne harunemist 261 cm. Setokeelne nimi “Kalmepettäi” tähendab eesti kirjakeeles kalmetemändi ehk haudadel kasvavat mändi. Selle männi kohta leidub Kirjandusmuuseumi rahvaluule arhiivides rohkesti huvitavaid pärimusi.

Külaelanik  Aleksei Haljasmets on meenutanud, et nüüd võssa kasvanud künka hari oli tema lapsepõlves lage ja kaetud madala muruga nagu taluõu. Männi võra olnud ümara kujuga. Praegune kuju tekkinud talle seetõttu, et mänd peab pealetükkiva võsaga valguse pärast võitlust pidama. Et mänd kasvab vanadel kamudel, olevat küll täitsa kindel. Külarahvas kõneldnud, et need olevat sõjaaegsed hauad. Mitte viimasest sajandist, vaid palju vanemad. Vahel, kui mäe jalamil kartuleid võetud, ilmunud mullast välja muiste maetud inimeste luid. Lapsepõlvest mäletas ta ka seda, et inimesed käinud männi juures palvetamas. Mida nad seal täpsemalt tegid, Aleksei ei teadnud. Samas naabruses kasvanud ka kadakas, mida samuti pühaks peeti ja kummardamas käidi. Kadakas kuivanud mitukümmend aastat tagasi.

Folkloristid on saanud varasemal ajal teistelt külainimestelt võrdlemisi üksikasjalikke seletusi Härma kalmumänni juures peetud rituaalide kohta. Mändi austatud kõige rohkem ühel kindlal päeval, toomapäeval. Toomapäev on rahvakalendris oluline jõulueelne püha ja seda tähistati 21. detsembril. Siis toonud mehed puule näiteks viina ja hiljuti abiellunud naised paari uusi kindaid või sukki. Mõned tulnud ka selleks, et end ravida. Männile ohverdatud münt ja palutud tervenemist. Mitmete pärimuste järgi kasvavat mänd vana kabeli ehk tsässona asemel, mis kunagi ammu maha oli põletatud².

 

Petseri klooster

Petseri klooster (vene keeles: Псково-Печерский монастырь, Pihkva-Petseri klooster) on õigeusu mungaklooster Petseri linnas. Pühapaik on läbi aegade olnud Setomaa traditsiooniline vaimne keskus ja palverännaku sihtkoht.

Kloostri asutamise ajaks peetakse 1473. aastat, mil pühitseti sisse Jumalaema Uinumise peakirik, – koobaskirik, mille praegune fassaad pärineb 18. sajandist. Klooster tekkis jõekese orgu looduslike koobaste kohale liivakivipaljandis (nende järgi on see saanud ka oma nime: Печеры tähendab koopaid), kus juba alates 14. sajandi lõpust olid elanud erakmungad. Kloostri asutajaks peetakse Tartu preestrit Joanni (munganimega Joona). Kloostri ümber kujunes aja jooksul asula (possaad), hilisem Petseri linn.

Vanem, koobaskloostri osa, mille sissepääsu kohal olnud pärimuse kohaselt kunagi kiri Богом зданная пещера (Jumalast antud koobas), koosneb Jumalaema Uinumise koobaskirikust, mida ümbritseb galeriikäik, ning lähemast koobastikust, kus asuvad Petseri vagade Markuse, Joona, Lazari (Laatsaruse) ja ema Vassa säilmed ja mis jätkub seitsmest käigust koosneva nekropoliga, Kristuse Ülestõusmise koobaskiriku ja kabeliga.

Klooster ehitati ulatuslikumalt välja 16. sajandi keskpaigas kloostriülem Korneliuse (Kornili) ajal (1529–1570), kes suri märtrisurma tsaar Ivan IV käe läbi. Liivimaa sõja alguses (1558–1565) rajati kloostri ümber müürid ning see muutus tähtsaks kaitserajatiseks, hoolimata sellest, et klooster asub orus, mis muutis selle kaitsmise küllaltki keerukaks. 16. ja17. sajandil piirasid kloostrit korduvalt nii poolakad kui ka rootslased, kuid vallutada suutis selle ainult Poola kuningas Stefan Bathory (1581. aastal). Kloostrit kindlustati viimatiPõhjasõja ajal, mil kloostri ümber rajati bastionid. Seejärel kaotas klooster sõjalise tähtsuse, sest Setomaa muutus piirialast Venemaa keisririigi sisepiirkonnaks.

Kloostri rajatiste hulka kuuluvad: Jumalaema Uinumise koobaskirik (Успенская пещерная церковь), Miikaeli peakirik (Михайловский собор), Issanda Templisseviimise kirik (Сретенская церковь), Sakristei (Ризница), Nikolai väravakirik (Церковь Николы Вратаря), Suur kellatorn (Большая звонница), kloostri müürid ja tornid.

Eesti Vabadussõja järel läks Petseri klooster Eesti koosseisu. Tänu sellele mungakloostrit 1920.–1930. aastatel ei suletud, erinevalt Nõukogude Liidu alale jäänud õigeusu kloostritest. Kloostri nime küll ametlikult ei kasutatud, see tegutses kristliku tööühingu nime all. Saksa okupatsiooni ajal asus kloostris Petseri Gümnaasium, sest koolimajas oli laatsaret. 1944. aasta halduspiiride muutmise järel läks klooster Eesti NSV alt Vene NFSV alla ja on praegu de facto Venemaa territooriumil.

Peko ja Petseri pühapaik

Lauluema Anne Vabarna loodud regivärsilise eepose Peko nimikangelane, setode kuningas ja prohvet Peko, on muuhulgas koopaerak, kes käib liivakoopas üksi paastumas ja palvetamas. Elupäevade lõpule jõudes tulevad talle surmamõtted ja ta palub seppadel taguda oma küljeluu koopia, mis jääks pärast tema surma rahvale mälestuseks. Rauast küljeluu peab valmis saama selleks ajaks, kui tema koopa kohale ehitatakse klooster. Essu (Jeesus) ja Maarja saadavad Pekole unenäo, mis näitab tulevikku. Nüüd peab Peko rahvale mäejutluse, kus ta ennustab tulevasi sündmusi. Kui rahvas on ära läinud, lööb Peko oma kiiora (tammepuust sõjanuia) maasse. Kiiorast kasvab tammepuu, selle okstesse lendavad linnud ja Peko jutlustab neile. Tammega hüvasti jättes ütleb Peko, et tamm peab seal seisma kuni maailma lõpuni. Siis läheb Peko oma koopasse magama ja jääb igavesse unne. Koopa kohale ehitatakse Petseri klooster³.

RAHA ESIKÜLG

Foto: Rein Järvelill

Kujundus: Evelin Urm

RAHA TAGAKÜLG

Erakogu, Petseri klooster, enne 1940.a

Kujundus: Evelin Urm

Lisainfo

Kaal 0.01 kg
Mõõtmed 13 × 7 × 0.1 cm

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Arvustust saavad kirjutada ainult need sisseloginud kasutajad, kes on antud toote ostnud.

Müügitingimused

1.1. Käesolevad tingimused kehtivad kõigi isikute ja Seto Infoseltsi ostukeskkonnas setokaubamaja.ee  (edaspidi Kaubamaja) oma kaupu ja teenuseid müüvate isikute (edaspidi Pood ) vahel tekkivate õigussuhete kohta. Kaubamaja kontaktandmed on toodud setokaubamaja.ee avalehel ja iga Poe kontaktandmed on toodud vastava Poe avalehel.

1.2. Kõik Poed müüvad Kaubamajas oma tooteid ja teenuseid enda nimel ja enda vastutusel.

1.3. Lisaks käesolevatele tingimustele reguleerivad Kaubamaja vahendusel toodete ostmisel tekkivaid õigussuhteid Eesti Vabariigis kehtivad õigusaktid.

1.4. Pood on õigustatud tulenevalt oma arengust ning parema ja turvalisema kasutamise huvides käesolevaid tingimusi ja hinnakirja muutma ning täiendama ja lisama oma Poe kohta kehtivad müügitingimused. Tingimuste ning hinnakirja muudatustest ja täiendustest teatatakse internetilehekülje setokaubamaja.ee kaudu ning tingimuste ja hinnakirja muudatused ning täiendused jõustuvad alates muudatuse või täienduse avaldamisest internetileheküljel setokaubamaja.ee. Kui Te edastasite oma tellimuse enne tingimuste muudatuste jõustumist, kohaldatakse Teie ja Poe vahel tekkinud õigussuhtele Teie poolt tellimuse edastamise ajal kehtinud tingimused, v.a kui seaduses või käesolevates tingimustes on ette nähtud teisiti.

1.5. Poes müüdavate toodete hinnad on märgitud toodete juurde. Poe hinnad kehtivad kauba või teenuste eest arve tasumise tähtaja jooksul. Teave kauba kohta on esitatud Kaubamajas ja Poes vahetult kauba juures.

1.6. Olenevalt Poe maksukohustusest võivad Poes toodud hinnad sisaldada käibemaksu. Käibemaksu arvestust näeb klient oma ostukorvis enne kauba eest tasumist.

1.7. Kaupu tarnitakse ostjale ainult Eesti piires.

1.8. Ostetud toodetele lisandub transpordihind (v.a. eripakkumised ja juhul kui valite kauba tarneviisiks \"Tulen ise järgi\"), mis arvutatakse tootelehel ja Teie ostukorvis.

1.9. Tarneviisil \"Tulen ise järgi\" peab kauba ostja ise kauba järele minema Poe füüsilisele aadressile, et oma kaup müüjalt kätte saada. Poe füüsiline aadress on toodud kaupa või teenust müüva Poe lehel. Poe nimetus on toodud iga Kaubamajas müügil oleva toote juures.

1.10. Kui toote hind on Poe poolt ekslikult sisestatud ning sellest teavitatakse klienti enne või peale kliendipoolse tellimuse esitamist ja Pood ning klient ei jõua uues hinnas kokkuleppele on Poel õigus müügitehingust taganeda, kliendi tellimus tühistada ja tellimuse eest tasutud summa tagastada.

1.11. Teie ostukorv luuakse hetkel, kui olete klikkinud lingile “Lisa korvi”.

1.12. Ostukorvis olevate toodete arvu võite muuta lahtris „Kogus“. Tellimuse vormistamiseks vajutage lingile „Mine maksma” ning Teid suunatakse tellimuse vormistamise leheküljele.

1.13. Tellimuse vormistamise lehel sisestage nõutavad andmed. Valige tarneviis, valige makse teostamiseks sobiv pank, kinnitage, et olete lugenud ja nõustun veebilehe müügitingimustega ja vajutage nupule “Esita tellimus”.

1.14. Teostage kauba või teenuste eest makse oma pangas ja teid suunatakse tagasi Kaubamaja lehele.

1.15. Olge tellimuse vormistamise täitmisel tähelepanelik ja täitke kõik kohustuslikud väljad, sest selle informatsiooni täpsusest ja õigsusest sõltub Teie poolt ostetud toodete kiire ja probleemideta kohaletoimetamine.

1.16. Toodete müügileping loetakse sõlmituks (Lepingu jõustumine) alates sellest hetkest, kui tellimuse eest on tasutud.

1.17. Tellimuse teostamise järgselt saadetakse Teie poolt edastatud meiliaadressile informatsioon Teie tellimuse kohta.

1.18. Kui tellitud kaupa ei ole võimalik tarnida seoses kauba lõppemisega või muul põhjusel, teavitatab Pood sellest ostjat esimesel võimalusel ning tagastatab tasutud raha (sh kauba kättetoimetamise kulud) viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva jooksul teate saatmisest..

1.19. Kui Teie poolt tellitud tooted on kullerfirmale üle antud, teavitab kullerfirma Teie poolt esitatud kontaktandmetel kauba kohalejõudmise aja ja vajalikud kaubale ligipääsu koodid.

1.20. Kullerfirma toimetab tooted Teie poolt tellimuse vormistamisel märgitud aadressile. Sihtkoha hilisem muutmine ei ole võimalik.

1.21. Palun jälgige tellimuse vormistamisel esitatavate kontaktandmete õigsust vältimaks viivitusi ja arusaamatusi toodete kohaletoimetamisel. Pood ja kullerfirma ei vastuta toodete kohaletoimetamise viivituse ja tekkinud arusaamatuste eest juhul, kui viivitus või arusaamatus on tingitud Teie poolt tellimuse vormistamisel esitatud andmete ebatäpsusest või ebaõigsusest.

Tagastamisõigus

2.1. Pärast tellimuse kättesaamist on ostjal õigus Poes sõlmitud lepingust taganeda 14 päeva jooksul (olenevalt toodetest ei pruugi ostjal taganemise õigust olla, vastavad tooted ja teenused on eraldi loetletud Poes ja need peavad vastama Võlaõigusseaduse § 53 lg-s 4 loetletud tingimustele).

2.2. Taganemisõigus ei kohaldu, kui ostjaks on juriidiline isik.

2.3. 14-päevase tagastamisõiguse kasutamiseks ei tohi tellitud kaupa kasutada muul viisil kui on vajalik kauba olemuses, omadustes ja toimimises veendumiseks viisil nagu see on lubatud kauba testimiseks füüsilises poes. Kui kaupa on kasutatud muuks otstarbeks kui on vajalik kauba olemuses, omadustes ja toimimises veendumiseks või sellel on kasutamise või kulumise märke, on Poel õigus alandada tagastatavat tasu vastavalt kauba väärtuse vähenemisele.

2.4. Kauba tagastamiseks tuleb esitada kauba ostmisest taganemise avaldus, mille saab vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saata see kaupa müünud Poe e-posti aadressile hiljemalt 14 päeva jooksul kauba kättesaamisest.

2.5. Kauba tagastamise kulud kannab ostja, välja arvatud juhul, kui tagastamise põhjus seisneb asjaolus, et tagastamisele kuuluv asi ei vasta tellitule (nt vale või defektiga asi).

2.6. Ostja peab kauba tagastama avalduse esitamisele järgneva 14 päeva jooksul või esitama tõendi, et ta on eelnimetatud perioodi jooksul kauba üle andnud kauba vedajale.

2.7. Pood tagastab tagastatava kauba kättesaamisel ostjale viivitamata, kuid mitte hiljem kui 14 päeva möödumisel arvates taganemisavalduse saamisest, kõik ostjalt lepingu alusel saadud tasud.

2.8. Pood võib keelduda tagasimaksete tegemisest seni, kuni on lepingu esemeks oleva asja tagasi saanud või kuni ostja on esitanud tõendid, et on asja tagasi saatnud, sõltuvalt sellest, kumb toimub varem.

2.9. Kui ostja on sõnaselgelt valinud Poe pakutud kõige odavamast tavapärasest asja kättetoimetamise viisist erineva kättetoimetamise viisi, ei pea Pood tarbijale tagastama kulu, mis ületab tavapärase kättetoimetamise viisiga seotud kulu.

2.10. Poel on õigus taganeda müügitehingust ning nõuda ostjalt tagasi kaup, kui kauba hind veebipoes on eksituse tõttu märgitud oluliselt alla kauba turuhinna.

Pretensioonide lahendamine

3.1. Pood vastutab ostjale müüdud kauba lepingutingimustele mittevastavuse või puuduse eest, mis oli olemas juba asja üleandmise hetkel ning mis ilmneb kuni kahe aasta jooksul, alates kauba üleandmisest ostjale, sellest esimese kuue kuu jooksul asja üleandmisest ostjale eeldatakse, et puudus oli olemas juba asja üleandmise ajal. Vastava eelduse ümberlükkamine on Poe kohustus.

3.2. Ostjal on õigus puuduse ilmnemisel pöörduda hiljemalt kahe kuu jooksul Poe poole ja esitada vastav avaldus, mille saab vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saates e-kirja Poe aadressile või helistada Poe telefonil.

 3.3. Pood ei vastuta puuduste eest, mis on tekkinud pärast kauba üleandmist ostjale.

3.4. Kui Veebipoest ostetud kaubal on puudused, mille eest Pood vastutab, parandab või asendab Pood puudusega kauba.

3.5. Kui kaupa ei ole võimalik parandada ega asendada, tagastab Pood ostjale kõik müügilepinguga kaasnenud tasud.

3.6. Pood vastab tarbija esitatud kaebusele kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis 15 päeva jooksul.

3.7. Pood kasutab ostja poolt sisestatud isikuandmeid (sh nimi, telefoninumber, aadress, e-maili aadress, pangarekvisiidid) ainult tellimuse töötlemiseks ning kauba ostjale saatmiseks.

3.8. Pood edastab isikuandmeid veoteenust pakkuvale ettevõtetele selleks, et kohale toimetada kaupa.

3.9. Pood saadab ostjale uudiskirju ning pakkumisi ostja e-maili aadressile ainult juhul, kui ostja on selleks avaldanud soovi sisestades veebilehel e-kirja aadressi ning andnud teada oma soovist otsepostituse teadete saamiseks.

3.10. Ostjal on igal ajal võimalik loobuda e-postile saadetavatest pakkumistest ja uudiskirjadest andes sellest meile teada e-kirja teel või järgides pakkumisi sisaldava e-kirjas toodud juhiseid.

3.11. Kui ostjal on Poe osas pretensioone, saab selle vormistada oma Kaubamaja kasutajakontol Avalduste all või saata see kaupa müünud Poe e-posti aadressile või helistada Poe telefonil.

3.12. Kui ostja ja Pood ei suuda lahenda vaidlust kokkuleppe teel, siis on ostjal võimalik pöörduda Kaubamaja kontaktandmetel Seto Infoseltsi poole või Tarbijavaidluste komisjoni poole. Tarbijavaidluste komisjoni menetlustingimustega saab tutvuda ning avaldust esitada siin.

3.13. Tarbijavaidluste komisjoni pädevuses on lahendada ostja ja Poe vahel sõlmitud lepingust tulenevaid vaidlusi. Ostja kaebuse läbivaatamine komisjonis on tasuta. Ostja võib pöörduda Euroopa Liidu tarbijavaidlusi lahendava platvormi poole.

Üldise päringud

Veel pole päringuid