Kirjeldus
Aastatel 1937 ja 1938 toimusid Setomaal Inimese Muuseumi (Prantsusmaa) arheoloogilised ja etnoloogilised välitööd, mida tegid kaks vene emigranti – nende tööde algataja kirjanik Leonid Zurov ning Tartus elanud ja õppinud Boris Vilde.
Raamatus ja selle lisades avaldatakse kõik Prantsusmaal ekspeditsioonidest säilinud allikmaterjalid, mis kajastavad nii setode kui ka Petserimaa venelaste kultuuri 1930. aastate lõpul. Erilist märkimist väärivad kaks Zurovi aruannet – ülevaade Setomaal tehtud välitöödest ja nende taustast ning Setomaa looduslikest pühapaikadest.
Ekspeditsioonimaterjalidele lisanduvad saateartiklid Eesti, Venemaa ja Prantsusmaa teadlastelt Setomaa arheoloogia, etnoloogia, rahvausundi, keele ja kohanimede, samuti välitööde tagamaade kohta. Raamat, millest on samasisulised versioonid ka vene ja prantsuse keeles, on valminud Inimese Muuseumi, Tartu Ülikooli, Venemaa Etnograafiamuuseumi ja Seto Instituudi koostöös. Eri maade uurijate kohati erinevad, kuid üksteist täiendavad lähenemised aitavad paigutada Leonid Zurovi ja Boris Vilde kogutud materjalid tänapäevasesse laiemasse teaduslikku konteksti.
Vaata lisaks
Raamatu juurde kuulub mahukas võrguteavik Prantsusmaal asuvate allikmaterjalidega. Eesti lugejale pakuvad tõenäoliselt kõige enam huvi Setomaa välitöödega seonduvad fotod, millest raamatus on avaldatud vaid osa.
Raamatust on olnud juttu setokeelsetest uudistes “Elost Setomaal“.
Samas sarjas on ilmunud Setomaa toimetised 1 – “Setomaa kohanimed”.
Tehnilised andmed
Koostajad: Heiki Valk, Tatiana Benfoughal, Olga Fišman
Ilmunud 2018
Kõvakaaneline, 790 lk
Seto Instituudi toimetised 2
Väljaandja: Seto Instituut, 2018
Arvustused
Tooteülevaateid veel ei ole.