Jutuq, Nõuanne, veebiuudised

Setomaa – mida peate teadma?

setomaa pilt scaled

Setomaa on inimestele teada ja tuntud koht, kuid samas on Setomaa kohta ka palju küsimusi. Püüame siin vastata enimlevinud küsimustele.

Millised on Setomaa kultuurilised ajaloolised ja looduslikud vaatamisväärsused?


Inimesed ja loodus Setomaal on tasakaalus, sest vanad külad ja kultuurmaastikud on seotud ürgse loodusliku iluga. Põhja-Setomaad – Värska ja Saatse ümbrust iseloomustavad liivane ja väheviljakas maastik männimetsadega, mille täiendavaks ilulembuseks on Värska lahe läheduses asuv järv. Petseri-taguses piirkonnas asuvad Uutsõ ja Mõla org, mis pakuvad avaraid ja ilusaid vaateid ning seal asub ka Irboska linnamägi, mille ümber paiknevad Petseri ajalooline asustustuumik ja muinaslinnus. Kloostri- ja usuelu keskuseks keskajal oli Mõla klooster.

Setomaa on külastajatele väga atraktiivne, just oma liigendatud maastiku tõttu. Setomaa jõed ja nende haruojad on tekitanud palju sügavaid ürgorge kauniste liivakivipaljanditega. Siin on võimalik näha palju väikseid kirikuid, tsässonaid, külasid ja maamaju. Setomaa eripäraks ongi kohalik taluarhitektuur. Setomaa ajaloolist mälu esitletakse Setomaa muuseumides Värskas, Obinitsas, Saatses ja Radajal. Setomaal looduslikeks vaatamisväärsusteks on järved ja jõed: Miikse oja, Piusa jõgi, Mädajõgi, Võhandu jõgi, Lämmijärv ja Pihkva järv, hulk väikseid järvekesi, on ka palju muid looduslikke vaatamisväärsusi. Setomaa on väärt külastamist ja selle kultuurilised ajaloolised ja looduslikud vaatamisväärsused on alati väga huvitavad. See eriline piirkond pakub palju elamusi, mida ei saa leida kusagil mujal.

Kuidas saab Setomaa külastada?

Setomaa on Eestis üks väga populaarseid sihtkohti, mis on täis kultuurilisi ajaloolisi ja looduslikke vaatamisväärsusi. See eriline piirkond on mõnus ja eksootiline puhkusepaik, kuhu on soovitatav planeerida oma puhkusereis. Külastamiseks on erinevaid võimalusi, millest mõned on allpool loetletud.

Peamine võimalus Setomaa külastamiseks on sõita mööda maanteed. Setomaa asub Kagu-Eestis ja Eestimaa osale on hea juurdepääs. Venemaa poolsele Setomaale reisimiseks tuleb aga võtta Vene viisa. Reisimiseks saad kasutada isiklikku transporti või valida mitmete bussiliinide vahel, mis viivad sind Värska, Saatse, Mikitamäele, Meremäele või Obinitsa.

Teine võimalus Setomaa külastamiseks on mööda raudteed Elroni rongiga. Võid sõita selleks näiteks Koidula raudteejaama.

Lõpuks on Setomaa sihtkohana saavutatav ka paadiga. Selleks võid valida Seto Line laeva või oma isikliku paadi ning silduda otse Värska sadamasse.

Kas Setomaal on võimalik sõita ja milliseid sõidukiteid saab seal kasutada?

Nagu juba eelpool öeldud on Setomaale sõiduks mitmeid võimalusi ja ka Setomaa siseselt saab neid võimalusi kasutada. Olulisemad Setomaa teed on asfalteeritud aga leidub ka palju kruusakattega teid ja mõnusaid metsateid. Seetõttu on üheks ideaalseks liikumisvahendiks jalgratas ja seda loomulikult suvehooajal. Suure vee ajal on muidugi mõnus kanuutada Piusa või Võhandu jõel. Seetõttu on   Setomaa väga populaarne turistide ja külastajate hulgas, kes soovivad näha kultuurilisi ajaloolisi ja looduslikke vaatamisväärsusi. Setomaal liikumiseks sobib ka maakondlik tasuta bussiliiklus. Külastajad saavad valida, milline sõiduk on nende eelistatud sõiduvahend.

Milline on Setomaa kliima ja millistel aastaaegadel on soovitatav selle piirkonna külastamine?

Setomaa kliima on natukene kontinentaalsem kui mujal Eestis. Seetõttu on suved soojemad ja talved külmemad. Suvel võivad temperatuurid tihti ulatuda kõrgeimani kui 25 °C, tavaline temperatuur on võrreldes Põhja- ja Lääne-Eestiga tihti kümmekond kraadi madalam. Seega on Setomaal suuremad suvised ja talvised keskmise temperatuuri vahed kui mujal Eestis. Setomaad on soovitatav külastada siiski kõigil aastaaegadel. Sest ka talvel on mõnus toimetada Setomaa suusaradadel ja nautida karget, päikeselist ja lummavat loodust.

Kas Setomaal on erilisi tavasid ja kombeid, mida külastajad peaksid järgima?

Setomaa asub Ida ja Lääne piiridel, ja selle eripäraks on sajandite jooksul jäänud eraldatus Eestist ja Venemaast. Setod eristusid teistest Liivimaa rahvastest usu poolest ja administratiivpiiride poolest, vene rahvast eristasid neid keel, meel ja kombed. Tulemuseks oli midagi ainulaadset ja erilist, mis on säilinud selle tõttu, et Setomaa on ääremaa ja on pikka aega olnud eraldatud. Setod on õigeusklikud ja see on ka ehk kõige olulisem kultuurierinevus, mida peab Setomaad külastades järgima. Kindlasti tuleb öelda seda, et tänaseks on assimilatsiooniprotsessi tulemusel Eesti poole setod peaaegu täielikult eestistunud ja Vene poole pool suhteliselt venestunud. Õigeusu traditsioonid on igapäevaelust taandunud.

Samas on Setomaa elanikud uhked oma rahvuse ja kultuuri üle, nii et külastajad peaksid alati austama setode tavasid ja kombeid. Külastades Setomaad, peaksid külastajad alati kasutama austust ja lugupidamist lokaalse elanikkonna suhtes, peaksid austama setode eluviisi ja kultuuri. Külastades Setomaad, peaksid külastajad alati meeles pidama, et sellel erilisel rahvustel on palju erilisi tavasid ja kombeid, mida külastajad peaksid alati austama ja järgima. See aitab säilitada seto kultuuri ja traditsioone ning aitab külastajatel luua suurepäraseid mälestusi Setomaast.

Millistes tegevustes saab Setomaal osaleda?

Nagu juba varasemalt veidi mainitud on Setomaal palju tegevusi, mida saab teha, et veeta aega ja lõbutseda. See piirkond Eesti ja Vene piiril on täis loodusega seotud tegevusi ja kunsti, kultuuri ja traditsioone. Siin on mõned tegevused, milles saab Setomaal osaleda:

 1. Looduse nautimine. Setomaal on suurepärane loodus, mis pakub erinevaid võimalusi looduses liikumiseks. Siin on palju matkaradu, kus saab jalutada ja imetleda looduse väge. Samuti on võimalus osaleda Värska Tervisespordikeskuse suusaradadel suusatamise, matkamise ja telkimise tegevustes.

2. Kultuurilised tegevused. Setomaal on palju erinevaid traditsioone ja kultuuri, mida saab uurida ja millega tutvuda. Siin on palju värvikaid muuseumikogemusi, mis tutvustavad piirkonna ajalugu ja kultuuri. Samuti on võimalus osaleda traditsioonilistel üritustel: Seto Kuningriik, külakirmased.

3. SPA turism. Setomaa on suurepärane kuurortravipiirkond koos Värska Kuurortravikeskusega kus on veekeskus ja sanatoorium. Puhas loodus, meeldivad protseduurid, puhas loodus ja eriline kultuurielamus kosutavad paljusid SPA külastajaid ning annavad neile pikaaegse rahu ja heaolu tunde.

4. Toitlustamine. Setomaa toiduettevõtjad on koondunud ühendusse Seto Küük. Seto Küük pakub oma söögikohtades ja üritustel suurepäraseid maitseelamusi ning igapäevaselt saab keha kinnitada Seto Tsäimajas. Samuti on võimalik osaleda erinevates kokanduskursustes ja toiduvalmistamise õpitubades. Setomaal on palju erinevaid võimalusi, mille abil saab veeta aega ja lõbutseda. See on suurepärane paik, kus saab uurida loodust ja kultuuri, õppida ja nautida maitsvat toitu.

Kuidas ja kuhu saab Setomaalt osta toiduaineid ja muid tooteid?

Setomaal on mitu võimalust, kuidas osta toiduaineid ja muid tooteid. Kõige tavalisemat igapäevast kaupa pakuvad Setomaal COOP kauplused Värskas ja Obinitsas ning erapood Saatses. Kohalikud kauplused pakuvad suurt valikut toiduaineid ja muid tooteid. Lähimad suuremad kauplused asuvad Võrus, Räpinas ja Põlvas aga need on juba väljaspool Setomaad. Setomaa suurimad kauplused on Petseri linnas aga sinna minekuks tuleb piir ületada ja on vajalik Venemaa viisa.

Kui soovite Setomaalt toiduaineid ja muid tooteid osta, võite seda teha ka internetis. Setomaa suurim veebipood on Seto Kaubamaja: setokaubamaja.ee. Seal on saadaval väga suur valik kohalikke tooteid. Seal on terve kategooria SETO ASI kus on välja toodud just Setomaaga seotud tooted.

Kui soovite osta meeneid ja suveniire on selleks väga sobiv Seto Talumuuseumi suveniiripood.

Setomaal on päris laialt levinud ka tänavakaubandus. Räpina -Värska maantee ääres on mitmed müügikohad kus müüakse kohalikku toodangut: sibulat, aedvilja ja kala. Samuti võite külastada Värska turgu Värska südames. Turult saab osta kohalikke toiduaineid ja muid tooteid, mis on toodetud Setomaal.

Kas Setomaal on mingeid sportimisvõimalusi ja milliseid?

Setomaal on palju sportimisvõimalusi, mis on seotud loodusega. See piirkond on tuntud väga heade orienteerumismaastike poolest.

Setomaad läbivad mitmed põnevad matkarajad.

Värska Tervisespordikeskus on asutatud Värska Gümnaasiumi taga paikneval staadionil. Staadionil on mitmeid sportimisvahendeid nagu kettaheitering, kuulitõukering, kaugushüppekastid ja täismõõtmes 400-meetrine ring. Staadionimaja külastajad saavad kokkuleppel kasutada näiteks oda, kuuli, ketast, jooksupakke ja tõkkeid. Staadionil on ka korvpalliplats uute rõngastega ning jalgpalli muruplats koos 2 täismõõtmetes väravaga ja 4 väikese väravaga. Staadionimaja taga on lastele mõeldud liumägi ja turnimisatraktsioon ning jõulinnak koos mitme kangi ja välijõusaali jõumasinatega. Discgolfipark on avatud 2022. aasta augustis, koosneb 15 korvist ja toimub igal kuul Setomaa valla nädalamäng ja 3 korda aastas Setomaa valla meister discgolif selgitamine sügisel, kevadel ja suvel. Värska Tervisespordikeskusel on kunstlumega valgustatud suusarajad.

Millised on Setomaa kohalikud traditsioonilised toidud?

Seto toit on nagu Setomaa ise: segu tuttavast ja võõrast. Toidud tunduvad teada, kuid tegelikult erinevad. Tuntud maitsed on segatud ootamatutega, näiteks kala ja liha.

Seto toidud on lihtsad, toitvad ja loogilised. Söök valmistatakse alati sellest, mis käepärast on, nagu ju igal pool. Toorained tulevad aiast, põllult, kohalikust metsast ja järvest. Nagu piirialadel kombeks, on võetud mõnest kohast siit, mõnest sealt ja mõni on täiesti ise. Talveperioodil valmivad paljud toidud ahjus, mille tõttu saavad nad erilise maitse.

Rohkem aega ja ressursse kulutatakse peotoidu valmistamisele, mis on setode menüüs alati olulisel kohal. Sest setod hindavad alati perepidusid, ei läheta külla, külapeole ega surnuaiapühale tühja käega. Tänapäeval on seto köök üha enam tuntuks saamas. Üle maailma hindatakse üha rohkem kohalikku toitu ja Setomaal on säilinud palju toidutraditsioone, mistõttu pole siin vaja midagi uuesti leiutada, vaid lihtsalt toitu lauale panna. Rohkem teavet saab Seto Küük kodulehelt.

Mis on Setomaa kõige tähtsamad kultuurilised sündmused ja millal neid toimub?

Setomaa kultuur on olnud osa Eesti ajaloost juba sajandeid ja selle rahvakultuuri sündmused on kuulsad kogu maailmas. Setomaa kõige tähtsamateks kultuurilisteks sündmusteks on Seto Kuningriigipäev, Seto Jaanituli ja leelopäev koos tantsupeoga. Need kolm sündmust toimuvad erinevatel aegadel aastas ja igaüks neist on unikaalne ja ainulaadne.

Seto Kuningriik toimub augusti esimesel laupäeval ja igal aastal Setomaa eri paigas. Seto Kuningriik on seto rahva jaoks üks olulisemaid kokkusaamisi. See on päev, mil rahvas koguneb oma küladest ja linnadest Setomaale, et tähistada ja säilitada oma kultuuri ja traditsioone. Kuningriigipäevale saabuvad seto ja eestlaste sõbrad kogu maailmast. Päevale kuuluvad seto muusika, tants, laulmine ja erinevad mängud ning valitakse setode kuningas – ülembsootska. Sel päeval toimub uue kuninga auks ka seto sõjaväe paraad.

 Setomaa Muuseumid on seto kultuuri hoidjaks ja eksponeerijaks. Tasub hoolikalt jälgida muuseumi pakutavaid arvukaid seto traditsioonidega seotud sündmusi. Need annavad unikaalse ja ainulaadse võimaluse lähemalt tutvuda Seto rahvakultuuriga.

Seotud postitused