Kuidas arvutada protsenti? Kõige universaalsem lahendus on seda teha ristkorrutise abil. Selleks tuleb meile teadaolevad arvud (kogused)lisada mõttelisse tabelisse, kus mingile protsendile vastab alati mingi arv (kogus). Protsendid kirjutame alati vasakule poole ja sellele vastava arvu (koguse) kirjutame alati paremale poole selliselt, et protsent ja protsendile vastav arv (kogus) on alati ühel real. Selliselt saame neljakohalise tabeli, mille vastasnurkades olevate numbrite korrutised on alati võrdsed. Protsendi leidmine käib ristkorrutise abil.
Postituse sisukord
Kuidas arvutada protsenti kui me teame palju on 100%?
Protsent näitab alati suhet tervikusse. 100% on tervik või siis see näitaja mille suhtes me hakkame protsenti arvutama. 100% on see arvnäitaja millest me lähtume protsendi arvutamisel. Näiteks kui meil on 10 õuna, siis see on kõik mis meil on ehk siis 100% meie õuntest ehk 100% on 10. Kui meie kuupalk on 2341 eurot, siis terve selle kuu palk on 100% ehk 100% on 2341 jne.
Kui me tahame nüüd teada, mitu protsenti meie palk tõusis, kui saime järgmine kuu 79 eurot rohkem?
Paneme siis meile teada olevad arvud risttabelisse:
100% – 2341 eurot
x% – 79 eurot
Kuna vastasnurkades olevate numbrite korrutis peab olema alati võrdne, saame leida puuduoleva numbri ehk siis meie palga kasvu protsendi protsendiarvutuse tehtega:
x%=79×100:2341=3,3746262281%
Saimegi vastuse, et meie palk tõusis ümmardatult 3,4%
Kuidas arvutada summat kui me teame, et 67 eurot on 10% kauba hinnast?
Vahepeal me ei tea, palju on tervik ehk me ei tea palju on 100% kui me teame, et mingi summa moodustab tervikust 10%. Protsendi arvutamiseks sobib jällegi meie protsendi arvutamise universaalne risttabel. Kanname tabelisse meile teadaolevad arvud ja leiame meie universaalse protsendiarvutuse tehtega selle terviku või siis 100%.
Meie näite puhul siis oleks tabel ja arvutuskäik järgmine:
100% – x eurot
10% – 67 eurot
Saame kauba täishinnaks (100%): x=100×67:10= 670 eurot
Kuidas arvutada allahindluse protsenti, kui me teame kui palju on allahindlus eurodes?
Kui me teame, et poes on kaup alla hinnatud 25 eurot, siis milline on allahindluse protsent kui kaup maksis enne allahindlust 500 eurot? Protsendi leidmine käib lihtsalt. Jällegi tuleb arvutustehtes selguse saamiseks kõik teadaolevad arvud lisada meie protsendiarvutuse risttabelisse, kus korrutame vastasnurkades olemasolevad arvud omavahel ja jagame arvuga, millel puudub vastasarv.
100% – 500 eurot
x% – 25 eurot
Allahindluse protsendi leiame ikka jälle sama valemiga: x%=25×100:500=5% ehk allahindlus on 5%
Millist arvu millega jagada?
Protsendi arvutamiseks kasutatakse erinevaid võtteid, peamiselt jagatakse ühte arvu teisega ja saadakse siis suhtarv ehk see ongi protsendi arvutus. Samas on meil alati küsimus millist arvu millega jagada, et leida õiget protsenti või absoluutarvu. Kellel on hea mälu ja alati raudselt meeles milliseid arve tuleb erinevatel juhtudel omavahel jagada, siis kasutage seda meetodit. Kõik, kes ei viitsi meeles pidada tuleb alati appi ristkorrutise tabel, mida ma just eelpool kirjeldasin. Pannes oma teada olevad arvud ja protsendid sellesse tabelisse saame alati raudkindlalt õige tulemuse ning me ei eksi kunagi!
Mida arvab tehisintellekt protsendi arvutamisest?
Küsisime ka AI käest: Kuidas arvutada protsenti ja tehissintellekt pakkus järgmise selgituse:
Protsendi arvutamiseks tuleb võtta osa arv tervest arvust ning seejärel korrutada tulemus sajaga. See annab protsendi suhte tervikuni. Valem võib välja näha järgmiselt: protsent = (osa / tervik) * 100%. Näiteks, kui soovid teada, kui suur protsent 25 on 100-st, siis jagad 25 100-ga, saad 0,25. Seejärel korrutad 0,25 sajaga, mis annab 25%. Seega on 25 protsenti 100-st võrdne 0,25 * 100 = 25-ga.
Pean tunnistama, et pidin AI pakutud selgitust päris palju korrigeerima 🙂 sest AI pakkus väga segase selgituse ja ajas sassi lahutamise ja jagamise tehted. Kuna küsisin eesti keeles, siis AI vastas ka eesti keeles aga ilmselt pole tõlkemootor nii hea, et anda arusaadavat selgitust. Seega tuleb protsendi arvutamiseks ikkagi pöörduda eelolevates peatükkides viidatud tehnika poole.
Nüüd on vist küll protsentidest juba küllalt ja võime minna Seto Kaubamajja shoppama 🙂