e-kaubamaja, Uus kaup

Seto rahva raamat 2020

Aaees

Käesolev aasta hakkab lõppema ja seetõttu on põhjust vaadata korraks mööduvale 2020.aastale tagasi ning uurida, millised olid mööduva aasta populaarsemad teosed ja mis on seto rahva raamat?

Enim müüdud seto rahva raamat 2020

Käesoleva ülevaate seto rahva raamatust 2020.aastal oleme teinud setokeelsete raamatute müügi alusel Seto Kaubamajas.

  1. Seto eepos PEKO
  2. Pühäsenulgad
  3. Seto Aabits

Setokeelne e-raamat 2020

Setokeelsetest e-raamatutest on Seto Kaubamajas müügil ainult setokeelne Tsillokõsõ Printsi audioraamat. Mis on tegelikult väga hea ja mõnus kuulamine seto keeles. Kindlasti tasuks endale see audiofail hankida ja nautida suurepärast seto keelt.

Kas setokeelne raamat on eesti raamat?

Kui vastata sellele küsimusele, siis vastus on JAH. Seto rahva raamat on eesti raamat aga iga eestikeelne raamat pole seto raamat. Juba Jakob Hurt leidis, et setokeste keel ja kultuur on tohutu varasalv eesti keele rikastamiseks ja mõistmiseks. Just seto kultuuris on säilinud väga palju ürgset soome-ugrilikkust, mis on kadunud tänapäeva universaalsest eesti keelest ja kultuurist. Seega on ka eestikeelsetel inimestel põhjus tulla ja tutvuda seto rahva raamatutega, et leida teed oma kultuuri juurte juurde.

Samas seto rahvas on ennast tunnistanud Seto Kongressi otsusega iseseisvaks rahvaks kellel on oma keel – seto keel. Viimastel aastatel ongi kirjastatud päris palju setokeelset kirjandust. Setokeelne kirjandus on oma suurimas väljapanekus saadaval just Seto Kaubamaja setokeelse kirjanduse osakonnas. Suurimad setokeelse kirjanduse kirjastajad on Seto Instituut ja Seto Infoseltsi kirjastus Seto Kiri. Mõlema kirjastaja raamatud on saadaval meie kaubamajas. Setokeelse kirjanduse lugemine on eriti kohane rahvusvahelisel põliskeelte aastakümnel 2022-2032. Seto Kongressi vanematekogu on need aastad kuulutanud ka seto keele aastakümneks ja vastu võtnud seto keele arengukava. Selle arengukava kohaselt on seto keel tõsises hävimisohus ning seto keele säilimise eest saavad seista valdavalt seto rahvas ise. Kui seto rahval on motivatsiooni oma keelt hoida ja kasutada, siis keel säilib. Kui seda pole, siis pole varsti ka keele kõnelejaid. Kui seto lastele ei õpetata seto keelt, siis keel paratamatult kaob. Keele hoidmise toetuseks antaksegi välja setokeelset kirjandust, et laiendada keele kasutusala ja et ühest suulisest keelest saaks elujõuline kirjakeel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga