Seljakott on sinu parim abimees

Seljakott – mis see on?

Kas tegu on luksuseseme, tarbeasja või trenditootega? Ilmselt on täna seljakott kõike seda korraga. Võrreldes kõigi teiste kotitüüpidega on seljakott ennekõike väga praktiline. Las jäävad minevikku kallid, ebamugavad ja ebapraktilised käekotid. Seljakotiga saad tunda ennast vabana, su käed ei ole hõivatud ja kogu koti raskus on jaotunud kogu keha kanda. Just mugavus on kõige suurem selle koti eelis. Tänapäeval pole enam vahet kas oled mees või naine, noor või vana, seljakott on kõigi jaoks. Ranitsad pole ainult esimese klassi laste seljaehted, nüüd on need kõigil.

Millist seljakotti valida?

Seljakoti materjali valikuid on palju, peamiselt võiks valiku jagada nahast, kunstnahast või tekstiilist seljakoti vaheliseks. Nahast seljakott võib olla eetilistel kaalutlustel ebasobiv valik ja nahast kott on ka raskem ja ebapraktilisem. Kunstnahast kott võib asendada nahast kotti kuid ikka on tegu mitte päris tootega. Seetõttu võiks soovitada tekstiilist seljakotti. Tekstiilist kotil on mitmeid eeliseid. Tänapäeva materjalid võimaldavad toota väga vastupidavaid ja kergelt hooldatavaid seljakotte. Tekstiil võimaldab laia värvivalikut ning erinevaid lisatrüki ja kujunduse elemente, nad on hästi töödeldavad.

Värvivalikud on tekstiilist kottide puhul pea lõpmatud. Võib valida ühevärvilisi, mitmevärvilisi, mustrilisi. Oma valikut tehes tuleks siis sellisel juhul mõelda selle olulise aksessuaari sobivusele sinu erinevate riietusesemete ja riietusstiilidega. Lähtudes sellest, et üks kott sobiks pea kõigi erinevate riietustega jääb värvivalik oluliselt ahtamaks. Värvid, mis sobivad pea kõigi teiste värvidega on valge, must ja hall. Valge on muidugi väga pretensioonikas värv ja määrdub kergelt, seda eriti seljakoti puhul. Seetõttu on kindel valik must või hall seljakott. Ja just ühevärviline, et tagada parem sobivus teiste riietusesemetega.

mockup 1ccdd33c

Seljakoti stiili valikul on taaskord palju võimalusi: ametlik, elegantne, sportlik, vaba aja stiilis jne. Et seljakott oleks universaalselt ja pikaaegselt kasutav on mõistlik teha valik tagasihoidliku stiili kasuks, mis sobib nii ühel kui teisel juhul ja oleks moe mõttes võimalikult ajatu, see tähendab võimalikult lihtne. Sobiks nii meestele kui naistele, lastele kui vanadele inimestele.

Veel tuleks seljakoti valikul arvestada koti tegumoega, et see poleks liiga keerukas ning kott peab olema väga praktiline. Liiga palju taskuid ja panipaiku pole enam praktiline, sest kipume sinna juba oma asju ära kaotama. Päris ebamugav on otsida asju oma 21-st taskust ja leida vajalik asi just viimasest. Samas peab ilmselt hea seljakott ära mahutama kõige olulisema ja mitte olema liiga suur. Matka jaoks olgu mahukas matkakott ja igapäevatoimetusteks seljakott, mis on parajalt suur ja mahutab ära meie sülearvuti või muu igapäevaselt olulise asja.

Kuidas pesta seljakotti?

Seljakott nagu iga tarbeese vajab hooldust ja vahetevahel ka pesemist. Just siin tuleb esile ka tekstiilist seljakoti eelis. Õnneks ei pea seljakotte peseme tihti. Kotti saab pesta nii käsitsi kui pesumasinaga aga kindlasti on kõige olulisem jälgida seljakoti tootja juhiseid või lähtuda tervest mõistusest ja oma või lähedaste elukogemusest.

Pesumasinaga pesema asudes veendu, et just sinu kott on masinpestav. Kui nii, siis:

  1. Tühjenda kott, eemalda kõik üleliigne ja lahtised osad, tugevdused.

2. Eemalda kotist sinna kogunenud praht tolmuimeja või käsitsi raputamise teel

3. Kasuta õrna pesu jaoks mõeldud pesemisvahendit, pesupehmendaja jäta kasutamata, see võib kahjustada sinu kotti.

4. Seljakoti pesemisel on hea kasutada pesukotti, mis hoiab koos kõik seljakoti rihmad ja pandlad.

5. Ära kasuta pikki programme ja tugevat tsentrifuugi ning kuuma vett.

Käsitsipesu tuleb päevakorda siis, kui kotti ei tohi masinaga pesta, kui pesumasinat pole käepärast või kui sulle meeldib lihtsalt kõike oma kontrolli all omada. Pesuks on vaja vett, pesuvahendit ja nuustikut või pesuharja. Muud eelnevad protseduurid on kõik samad nagu masinpesul. Eelnevalt võid kotti leotada ja siis pesuvahend nuustikule ja küürima. Erilise tähelepanu alla tuleb võtta siis plekid, õlarihmad ja muud kohad mis puutuvad kokku kehaga või on üleliia määrdunud. Heaks abivahendiks on ka hambahari, millega saab pesta kitsamaid kohti.

Kui pesu enam ei aita või ebaõnnestub tuleb minna Seto Kaubamajja Setomaal ja osta endale uus kott.

Kuidas parandada seljakotti?

Kui kotile tekib rebend või auk või probleem lukuga, tuleb see võimalikult kiirelt parandada. Sest probleem võib kasvada minutitega ning võib juhtuda, et seljakott muutub kasutuskõlbmatuks. Seetõttu on hea kui käepärast oleks käärid, niit, nõel ja paikamislapp. Kui neid kaasas pole tuleb need operatiivselt leida lähiümbrusest kui see on võimalik. Rebenenud kohal eemalda kääridega kõik lahtised, rebenenud osad ja õmble rebenenud detailid hoolikalt kokku, kasutades mitmekordset õmblust ja seda eriti rihmade rebenemise puhul, sest nende kanda on seljakoti suurim koormus. Koti rebenemise korral õmble rebendile paikamislapp. Luku rikke korral on mitmeid võimalusi ja olukordi, kuid tihti aitab tõmbluku õlitamine-niisutamine. Selleks on sobivad isegi seep, huulepulk, kreem. Kui tõmbluku sulgur ei taha enam lukku siduda võib aidata ka sulguri kokkusurumine.

Lähtudes eeltoodust on meil sulle ka mõned konkreetsed seljakoti soovitused:

Hall või must Setomaa seljakott

Uusvada seljakott

Luhamaa seljakott

Valgevene seljakott

Leave a Comment