Setomaa Muuseumid omab muuseume Saatses, Obinitsas ja Värskas ning Seto Tsäimaja. Nüüd on avanud muuseum ka oma poe Seto Kaubamajas.
1. jaanuarist 2019 liitusid kolm Setomaal asuvat muuseumi Obinitsas, Saatses ja Värskas, kandes nüüd ühist nimetust Setomaa Muuseumid.
Postituse sisukord
Setomaa Muuseumid – Värska Talumuuseum
Muuseumi ehitamisega alustati 1. novembril 1994. aastal. Talumuuseumi fondi eestvedamisel ja muuseum avati 17. juulil 1998. aastal. Värska Talumuuseumis on võimalik tutvuda XIX sajandi lõpu ja XX sajandi alguse taluarhitektuuri, vanade tööriistade ja rikkaliku käsitööga. Ekspositsioonis on pool-kinnine hoov, elumaja, riide-, vilja-, söögiait, laut heinaküüniga, töötuba, varjualused, suitsusaun, potivabrik, sepikoda, rehi ja tsäimaja. Enamus hooneid on originaalid, pärit Põhja-Setomaalt. Lisaks saab näha vahetuvaid temaatilisi näitusi vanast uueni, käsitööst kunstini, arheoloogiast ja ajaloost. Võimalik on osa võtta talsipühast, seto pitsipäevadest, folklooriõhtutest, rahvakalendritähtpäevade tähistamisest, talutöödest.
Setomaa Muuseumid – Saatse Muuseum
Saatse muuseum on rajatud kohaliku koolijuhi Viktor Veeberi poolt 1974. aastal. Muuseumi püsinäitus tutvustab Saatse küla ja lähiümbruse ajalugu. Samuti on võimalik tutvuda piiriäärsete inimeste lugudega, et mõista mida tähendab elu katõ ilma veere pääl.
Setomaa Muuseumid – Obinitsa muuseum
Obinitsa muuseum on rajatud kohaliku raamatukoguhoidja Liidia Sillaotsa poolt 3. juunil 1995. aastal. Muuseum võimaldab tutvuda seto traditsioonilise laulu ehk leeloga ning siin kandis tegutsenud laualuemadega. Muuseumi kõrval asub ka Obinitsa tsässon.
Seto Tsäimaja
2004. aasta maikuust on avatud, projekti raames, eurorahade abiga ehitatud unikaalne tsäimaja, mis asub Värska talumuuseumi kõrval ning kus võimalik süüa seto rahvustoite käsitööna valminud savinõudest, kuulata seto laulu ja pillilugusid.
Tule tutvu muuseumipoe kaubavalikuga ja tee endale meelepärane ost!