Jõulud on väga lähedal ja kaugel see aastavahetuski enam on. Ja kui neist lääne pühadest pole sooja ega külma, siis peatselt saabuvad ka talsipühad ja vana kalendri uusaasta. Põhjust sõprade ja sugulastega kokku saada on palju ning paljudes peredes on kombeks ka midagi kinkida. Seto Instituut on traditsioone ja kombeid austav asutus ning meie arvame endiselt, et parim kink on raamat. Toome siinkohal ära mõned raamatusoovitused meie raamatupoest, toetudes 2022. aasta raamatumüügi TOP-ile ehk müüdumatele raamatutele.
Käesoleva aasta enimostetud raamatute esikolmik on nii tasavägine, et vahet peaaegu teha ei saagi. Vaatame siis üle:
- Napilt kõige enam on ostetud alles hiljuti, novembris ilmunud raamatut “Setumaa kogumik 8. Uurimusi Luhamaa ajaloost, loodusest ja kultuurist. Seto Instituut 10.“ See on Seto Instituudi omaväljaanne ning meile endale väga tähtis raamat, sest selles on põhjalik ülevaade sellest, kuidas ja miks instituut üldse loodi ning samuti põhjalik käsitlus esimese 10 tegutsemisaasta tegemistest. Raamatu esimene osa keskendub Luhamaa nulga ajaloole, loodusele ja kultuurile, teine osa aga hõlmab instituudi 10. sünnipäevakonverentsil peetud ettekanded. See, et kogumik kannab numbrit 8, tähendab seda, et varem on ilmunud 7 kogumikku ja teada on, et päris paljudel on olemas kogu sari. Seto Kaubamajas on praegu väga soodsalt müügis kogumik 2, 3, 4, 5 ja 7. Hea võimalus oma kogu täiendada, kui midagi on puudu.
- Teisele kohale platseerub samuti sel sügisel trükivalgust näinud „Maailmade vahel. Ello Kirsi Setomaal kogutud lood, 1938-1940“. Etteruttavalt võib öelda, et tegu on väljaande I osaga. Raamatusse on kogutud lood, mida jutustati ja usuti 1930. aastatel Setomaal, mille kirjutas üles Ello Kirss üliõpilasena oma kodukandi ümbrusest. Tegu on tõelise suulise pärimuse kullafondiga. Kõik lood on esitatud nulkade ja külade kaupa, ühe jutustaja lood on pandud kõrvuti. Ja veelgi enam: tekstid on esitatud seto keeles koos paralleeltõlkega eesti keelde. Raamat on absoluutne pärl kõigile, kes armastavad seda kadunud maailma, mis pea 100 aasta vanustes tekstides peidus on.
- Mõnevõrra üllatuslikult on just sügisel olnud suur huvi Seto kokaraamatu „Kostipäävä paremba’ pala“ (2018) vastu. See on raamat, kuhu on koondatud aastail 2017-2013 toimunud Seto kostipäevade ehk kodukohvikute parimad retseptid. Raamatus on 57 suurepärast retsepti koos ingliskeelse tõlkega, lisaks vahepalad seto köögi tooraine, kommete ja eripärade kohta. Osad retseptid on tähistatud märkega „seto küük“ – need road on raamatu kolleegium hinnanud traditsioonilisteks seto toitudeks. Selle aasta suvel toimusid Setomaal kostipäevad juba 10. korda. Igatahes on väga rõõmustav, et isetegemine ja seto süük on au sees!
- Väga hea meel on selle üle, et inimesed tunnevad huvi ka seto keele vastu, sest neljandalt kohalt leiame 2021. a sügisel ilmunud „Seto eripäraste sõnade sõnaraamatu“. See on taas n.ö. kohustuslik kirjandus kõigile, kelle elus setod, seto keel ja Setomaa on tähtsal kohal. See sõnaraamat sobib öökapiraamatuks (või padja alla pistmiseks), tõsisemaks õppimiseks, abimeheks vanade tekstide mõistmisel ja uute tekstide loomisel, et oma keelt rikastada ja eripärast sõnavara säilitada. Kas tead, kes või mis on legosk, lõgahus või moroleht?
- Edetabeli lõpetame Seto kirävara sarjaga, mida sel aastal jõudis päris paljude inimeste raamaturiiulile. Aastail 2013-2017 välja antud läbinisti setokeelne sari koosneb 13 raamatust, alates evangeeliumist ja lõpetades lugemikuga. Sinna vahele mahuvad äärmiselt unikaalsed ja eripärased raamatud, millest igaüks on pärl. Sari näeb ka visuaalselt väga kaunis välja ning on põhjusega pälvinud auhinna maailma kauneimate raamatute konkursil. Kel veel tervet sarja pole, aga huvi on, siis selle soovitan küll ära tellida, sest sarjas on paar raamatut, mis on täiesti otsakorral ning kui need otsa saavad, siis me enam terviksarja müüa ei saa. Loomulikult saab kõiki sarja raamatuid osta ka ühekaupa.
Mida veel soovitada?
Kinkeraamatuks sobib suurepäraselt Värska kandi luuletaja Paul Haavaoksa luulekogu „Palumaad ja rannahääled“ (2020). Luuleraamatule kohaselt on see trükis ka visuaalselt väga ilus. Raamatusse on unikaalsed maalid teinud kohalik noor kunstnik Yyhely Hälvin.
Klassikaks on saanud 2013. aastal välja antud “Setomaa kohanimed”. Hetkel on see poes müügil soodushinnaga.
Uuematest raamatutest soovitame setokeelset “Setomaa kodolugu”, mis on kergesti loetav ja rohkelt illustreeritud ülevaade Setomaa ajaloost, loodusest tänapäevast.
Seto leelo huvilistele sobivad “Leeloantoloogia I” ja “Leeloantoloogia II”, samuti “Seto naisi elolaulu’”, “20 aastaka Seto kuningriike sõnolisi laulu’” ja “Tõnisoni Manni elo ja timä laulu’”.
Kes tahab aga Setomaaga alles esimest tutvust teha, sellele soovitame “Setomaa reisijuhti” (mis on muide olemas 4 keeles: eesti, inglise, vene ja läti) või “Ehe Setomaa”. Ka viimasest on on olemas venekeelne ja ingliskeelne variant.