Uus kaup

Mõistatused – tark valik ajaviiteks

SETO moistatus

Mõistatused

Mõistatused: mõista-mõista mis see on? Just nii nad algavad. Vikipedia käsitleb mõistatust kui miskit, mille tähendus ning olemus pole üheselt ja selgelt arusaadavad. Seega on mõistatus teadlikult konstrueeritud väljendus mille tähendus on raskelt aimatav kuid konstrueerijale teada. Mõistatus on mõistataja jaoks mõistuse abil lahendatav mälumäng. Kahjuks on see mälumäng tänapäeval taandumas elektrooniliste abivahenditega loodud mängude ja videote toel. Üha vähem jääb meil aega tegelda suuliste mõttemängudega, kuigi meie vaimse ja loogilise arengu jaoks on tegemist hindamatu abivahendiga. Seto Kaubamaja proovib seda mõttemängude lünka täita ja pakub oma klientidele Seto Mõistatust.

Mõistatused lastele

Kas mõistatused on ainult lastele. Kindlasti on laste jaoks mõistatused vajalikumad nende arenguteel, kindlasti on just laste jaoks need põnevamad ja rohkem huvi tekitavad. Samas pole see ainult nii, et lapsed võiksid mõistatustega tegeleda. Seto Mõistatus on ennekõike just laste jaoks kokku pandud mõistatusmäng. Selle mängu leiad Seto Kaubamaja mängude kategooriast. Kuna mäng on setokeelne siis on sellel veel ka keeleõppe lisafunktsioon. Keeleõpe läbi mängu on just see, mis teeb keeleõppe lõbusaks ja lihtsaks. Seto Mõistatus on väga hea kingitus lastele.

Mõistatused ja vastused

Küsimused ja vastused peavad käima käsikäes. Ilma õige vastuseta pole mõistatust. Seto mõistatust on tegelikult lihtne mängida, sest mängukaardid annavad ka vajadusel vihjeid õigele vastusele. Mänguks on vaja vähemalt 2 mängijat. Võta mõistatuste kaardipakk kätte nii, et kaardiseljad on ülespoole. Võta pealt esimene kaart ja loe küsimus mängijatele ette. Õige vastuse öelnud mängija saab kaardi endale. Õige vastus on kaardil märgitud sinisega. Kahekesi mängides jääb kaart vale vastuse korral mõistatuse küsijale. Vajadusel võid küsijana pakkuda kaardil olevaid valikvastuseid. Anna kaardipakk sinust järgmisele mängijale ning tema esitab juba järgmise küsimuse. Mängu võitja on enim kaarte kogunud mängija. Kui mäng selge võid endale osta ka Tsillokõsõ Printsi ja proovida lugeda, kas saad juba seto keelest aru.

Mõistatused täiskasvanutele

Nagu juba varasemast võib arvata, pole mõistatused ainult lastele. Täiskasvanute jaoks on mõistatuse lahendamine samuti suur nauding. Seto mõistatuse teeb eriliseks just keeleline eripära. Tuleb ju kõigepealt üldse küsimusest aru saada. Küsimused on ainult seto keeles ja kohati pole seto keelest arusaamine üldse lihtne. Lisaks mõistatuse mõistukõne kujunditele tuleb aru saada ka seto keele kummalisest kõlast. Muidugi võid oma elu lihtsamaks teha ja lihtsalt kuulata seda seto keele kõla. Siinjuures ka soovitus sulle: Tsillokõsõ printsi audioraamat.

Lihtsad mõistatused

Mõistatuste võlu peitub nende lihtsuses. Mida lihtsam ja lühem on mõistatus, seda ideaalsem see mõistatus on. Oskus anda väheste vahenditega edasi väga keerulist asja, see ongi geniaalsus. Seto Mõistatuse valikus on ainult geniaalsed setode setokeelsed mõistatused.

Parimad mõistatused

Mõistatusmängu Seto Mõistatus on kokku korjatud sada parimat seto mõistatust. Mängu on kokku seadnud Rein Järvelill, kujundanud Evelin Urm ning kogu sisuline pool on setomaa vanarahva poolt välja mõeldud.

Vanarahva mõistatused

Kõik Seto Mõistatuse küsimused on vanarahva mõistatused. See mäng viib sind sadade aastate tagusesse mõttemaailma. Näed, mis oli tähtis inimestele, kes elasid neil kaugetel aegadel.

Seotud postitused