e-kaubamaja, Jutuq, Uus kaup

PEKO kuju ja tema mitu nägu

P6 scaled

Peko kuju

Peko kuju, mis see on? Kes või mis on Peko? Me teame kes on Kalevipoeg, kes on Taara ja mis on Kalev? See on eestlaste jaoks päris selge, et tegemist on müstilise eesti rahva eepose kangelasega, ühe paganliku jumalusega ja laialt levinud poislapse nimega. Setode jaoks on õnneks või õnnetuseks kõigi nende asjade jaoks üks nimetus. Mis veelgi tähtsam, Pekole on lisandunud koos Seto Kuningriigipäeva ellukutsumisega ka neljas tähendus – setode tegelik kuningas, sest Kuningriigis me valime ainult ülembsootska, kes saab oma käsud ja korraldused Pekolt.

Peko kui rahva ühendaja

Samas on selle üldnimetaja Peko kasutamine kahjuks suhteliselt tagasihoidlik, kuigi see kolme tähendust ühendav nimetus peaks olema väga võimas seto rahvast ühendav sümbolsõna. Ja sõltumata sellest, kas oled paganausuline, müüte ja muistendeid tähtsaks pidav või vanu seto nimesid au sees hoidev seto, peaks Pekol olema seto rahvast ühendav tähendus. See nimi on midagi sellist, mida setod saavad kasutada enda identiteedi väljendamiseks sõnas, pildis, muusikas, näitekunstis või kirjas. Setod on pekolased, olenemata siis sellest, milline selle sõna tähendus on kellegi jaoks.

PEKO oksjonil

Seto Kaubamajas müügis olev Peko on eriline selle poolest, et ta on veel pekona kõige üldisemas tähenduses, just see kõike ühendava tähendusega. Kuningas Pekolt tuli ülembsootskale korraldus: Uusvada külakeskuse renoveerimise ja arendamise toetamiseks – valmista koduõunapuust oma käega Peko kuju ja pane see Uusvada külakeskust teenima. Nüüd on selle kuju saatus juba teie kätes, õigemini ühe inimese käes, kes selle Uusvada külakeskuse toetamiseks endale ostab. Usun, et kindlasti läheb kuningas Pekol kõik plaani kohaselt, mis see plaan igatahes ka poleks.

Peko tulevik?

Milline saab olema just selle PEKO saatus ja tähendus – ma ei tea. Kas omandab selle inimene, kelle jaoks võiks pühitsemise järel saada temast viljasalves pelgupaika leidev pühakuju. Või omandab selle inimene kelle jaoks on sellel puutükil ainult kütteväärtus kamina soojendamiseks. Või leiab see koha kellegi kaminasimsil, kes on endale koju muretsenud ühe suveniiri Setomaalt. Või leiab ta koha kellegi kodus või ametiasutuses kujunduselemendina, meenutades, et on olemas seline rahvas nagu setod oma eripärase kultuuri, kommete ja uskumistega. Aga üks on vähemalt kindel, selle PEKO omandaja teeb heateo Uusvada kogukonna toetamiseks.

Järvelilli Rein
Setomaa ülebsootska

Seotud postitused