e-kaubamaja, Uus kaup

Raamatud, mis on mõjutanud meie kultuuriruumi 2020

open book 4828744 1920 e1607219963168

Seto Kaubamaja on üks suuremaid setokeelse ja Setomaaga seotud raamatute müügikeskkondi. Oleme tegutsenud juba ühe aasta ja saame teha aastalõpu kokkuvõtte raamatutest, mis on mõjutanud oluliselt meie kultuuriruumi.

Parimad raamatud 2020 aastal Seto Kaubamajas, lähtudes nende vaatamistest

Mööduval aastal oli Seto Kaubamajas enim vaadatud raamatuteks:

  • Andrus Kivirähki setokeelne Miis kiä’ tiidse hussisõnnu. Seda raamatut vaadati aasta jooksul 9211 korda
  • Teisel kohal oli vaadatavuselt setokeelne Tsillokõnõ Prints, mida vaadati 8699 korda
  • Kolmandal kohal oli meie põhiseadus ja iseseisvusmanifest seto keeles – Eesti riigi põhikirä’, mida vaadati 8535 korda
  • Neljandal kohal Seto kirävara sarjast Kodotulli valgusõh, mida vaadati 7568 korda.

Uued raamatud seto keeles või Setomaast

Meil on hea meel tutvustada kahte uut raamatut meie kaubamajas, mille on müüki pannud Seto Instituudi pood. Nendeks raamatuteks on:

  • Seto eripäraste sõnade sõnaraamat. Sõnaraamatus on üle 3600 sõna, mis on kirja pandud ainuüksi Setomaalt või on tuntud veel vaid lähinaabruses ja Lõuna-Eesti keelesaartel. Suur hulk neist on iidsed omasõnad, millel on sageli vasted soome keeles ja kaugemateski sugulaskeeltes. Sõnaraamatu märksõnastiku ja näidete allikaks on olnud murdekorpused, sõnaraamatud, setokeelsed raamatud ja käsikirjad. Raamatu andis välja Eesti Keele Instituut koostöös Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ja Seto Instituudiga.
  • Paul Haavaoksa luulekogu “Palumaad ja rannahääled Luulekogusse on koondatud tuntud ja armastatud Värska poeedi Paul Haavaoksa loomingu paremik, mis hõlmab valiku üheksas varem välja antud luuleraamatus ilmunud luuletusi. Ehkki luuletaja eluajal (1924-1983) ei olnud seto keeles luuletamine ega kirjutamine toetatud, on luulekogus ka mitmeid kauneid setokeelseid luuletusi. Raamatut kaunistavad spetsiaalselt selle teose jaoks valminud imelised akvarellid, mille autor on kohalik noor kunstnik Yyhely Hälvin.

Raamatud ja e-pood, mis on tulevik?

COVID kriis on toonud muutusi meie käitumisse ning ka poeharjumustesse. Enneolematult on kasvanud e-poodide osakaal kogu kaubandusest. E-poed on tulnud, et jääda. Ka raamatud on saanud uuenenud hingamise sest mitmed sotsiaalsed tegevused on piiratud ning meil jääb järjest rohkem aega pühendada headele raamatutele. Kui järgi mõelda, siis polegi see nii paha. Oleme rohkem kodus, veedame aega koos lähedaste ja raamatutega ning tellime raamatud e-poest.

Julgen soovitada veel ühte lisaboonust. Kodus koristamise ajal lülita käima Tsillokõsõ printsi audioraamat ja sa kuuled, et see on hea!

Head raamatud noortele 2021 aastal seto keeles

Algaval aastal tasuks mõelda mis võiks olla see tegevus, mille ma uue asjana ette võtan. Seto juurtega noortel oleks hea algatus õppida natuke seto keelt. Anname omalt poolt teile head soovitused millest alustada ja mis võiks olla heaks alguseks.

  • Alustuseks ehk oleks kõige lihtsam võtta ette Seto Aabits.
  • Järgmisena võiks katsetada lugemist koos kuulamisega. Selleks on väga hea Tsillokõnõ prints – audioraamat ja selle juurde pärisraamat. Saab korraga kuulata ja lugeda
  • Kolmandaks osta kaks Kivirähki raamatut, üks eesti keeles ja teine seto keeles. Raamatuks pakume välja Miis, kiä’ tiidse hussisõnnu. Väga vägev lugemine, teadjad soovitavad.
  • Lõpuks võta ette Seto kirävara sari ja leia sealt endale sobivad raamatud. See sari pole ainult sisult hea, see on ka üks kaunemaid raamatusarju. 2. märtsil 2016 avalikustati rahvusvahelise konkursi „Maailma parima kujundusega raamatud 2015” (Best Book Design From All Over The World 2015) preemiasaajad. Võistlusel osales kokku ligi 700 raamatut 30 riigist. 14 premeeritud võidutöö hulka valiti ka Eesti raamatukujundaja Agnes Ratase kujundatud setokeelse kirjanduse sari “Seto kirävara” (väljaandja Seto instituut), mis pälvis žüriilt aukirja (Ehrendiplom). Võistlust korraldab Stiftung Buchkunst (Raamatukunsti Sihtasutus).

Vaata lisaks meie setokeelsete raamatute valikut:

Seto kultuuriloolised raamatud

Parim akadeemiline raamatute kogu Setomaast on välja antud Seto Instituudi poolt. Seto Instituut on sihtasutus, mis on loodud 2010. aasta kevadel. Seto Instituut koordineerib ja edendab Setomaa ja seto kultuuri alast teadustööd ning tutvustb teadustööde tulemusi laiemale avalikkusele. Seto instituut avaldab trükiseid, korraldab teadusteemalisi üritusi ja seto kultuuri alast õpet, tehes koostööd teiste Setomaa asutuste ja inimestega. Instituudi kabinet asub Reegi maja ehk Värska külastuskeskuse teisel korrusel.

Oma 10 aastase tegevuse jooksul on jõutud uskumatult palju korda saata. Seto Instituut on oma tegevusaastate jooksul olnud seotud mitmete projektidega, partnereid on olnud nii Setomaalt, Eestimaalt kui ka väljamaalt, eelkõige Venemaalt ja LätistMine vaata, mis on Instituudi poolt välja antud. Kõik need seto kultuuriloolised raamatud on hindamatu kultuuriloolise väärtusega ja aitavad meie väikerahval hoida ja mäletada oma ajalugu ja kultuurilugu ning hoida alal oma kaunist emakeelt. See on lihtsalt vaimustav!

Kokkuvõte

2020.aasta oli põnev aasta, mil anti välja uusi huvitavaid raamatuid ning paranes setokeelsete ja Setomaa teemaliste raamatute kättesaadavus tänu uuele veebipõhisele kauplemiskeskkonnale setokaubamaja.ee. Seto Kaubamaja esimesel tegevusaastal on meie kauplust külastanud üle 65 000 külastaja, kes on sooritanud üle 1300 ostu. Tule jaga meiega ka algaval aastal oma müügi- või osturõõmu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga